Zhruba každý dvacátý Čech nezvládá splácet svoje dluhy. Pokud nejsme předlužením postiženi my sami, je téměř jisté, že se tento problém týká někoho z širší rodiny či z našich přátel. Často to navíc ani netušíme – mít problémy s dluhy je vnímáno jako ostuda. Lidé si neradi říkají o pomoc a někdy neví, kam se pro radu obrátit. Abychom to změnili, budeme Vám na tomto místě pravidelně přinášet rady o tom, co si počít s dluhy, které nám přerostly přes hlavu.
Na začátku zadlužení bývá často obtížná životní situace – ztráta zaměstnání, zdravotní problémy nebo rozvod. Na vině bývá i neúspěch v podnikání nebo ručení blízké osobě. Lavinu může spustit i malý dluh na výživném, nájemném nebo službách. Úroky, pokuty a další náklady ho po čase navýší do nezvládnutelných rozměrů.
Vytloukání klínu klínem
Lidé se pod tlakem věřitelů a inkasních agentur často snaží řešit svou situaci dalšími půjčkami. Ty ale situaci většinou ještě zhoršují, protože problém neřeší, pouze odsouvají. Lépe je proto probrat vzniklou situaci s odborníkem.
Jsou samozřejmě situace, kdy půjčka dává smysl. Dlužím-li na nájemném, je to lepší řešení než výpověď z bytu. Musím mít ale jistotu, že splátky „ustojím“. Pokud ne, měl bych hledat levnější bydlení nebo zajít na Úřad práce a ověřit si, zda nemám nárok na doplatek na bydlení.
Půjčka dává smysl i v situaci, kdy se mi rozbije auto, které potřebuji k cestě do práce, nebo mi chybí pár tisíc na opravu pračky. Vždy ale musím vědět, že úvěr zvládnu bezpečně splatit.
Bezpečná půjčka
Pokud už se rozhodnu pro půjčku, musím zvážit, kolik mne bude stát a jak ji budu splácet. Mnoho společností totiž půjčuje za podmínek, které dlužníky později nepříjemně zaskočí.
O půjčku bychom měli žádat nejdříve banku, u níž máme svůj běžný účet. Ta nás totiž zná a obyčejně nabízí úvěr za lepších podmínek. Když neuspějeme, měli bychom zkusit jinou banku anebo využít velké nebankovní společnosti. Z cenových srovnání vychází přijatelně například Zonky, Cofidis nebo Home Credit. Ostatní nebankovní společnosti chtějí za půjčky obvykle mnohem více.
Podstatná je i forma splácení. Půjčkám, které musíme splatit do pár týdnů, bychom se měli raději vyhnout. Nenechme se ukolébat tím, že splacení lze odložit. Věřitel to jednak nemusí umožnit a jednak si za to nechá dobře zaplatit. Za vypůjčené peníze tak snadno můžeme vracet dvojnásobek nebo i více.
Lepší variantou je půjčka s pravidelnými splátkami rozloženými do roka či déle. Pokud se totiž naše finanční situace zlepší, vždy můžeme zbylý dluh doplatit dříve. Věřitel si za to nesmí účtovat více než 1 % navíc. A důležitá věc – pokud si půjčku neberu pro pořízení bydlení, neměl bych za ni ručit nemovitostí.
Pomoc na dosah ruky
Pokud nezvládáte splácet svoje dluhy, neostýchejte se poradit na telefonu (774 392 950) nebo zajděte do nejbližší dluhové poradny, jejichž seznam najdete zde. Všechny konzultace jsou zdarma.