Zkrocené energie
Rostoucí ceny energií doléhají na stále více lidí. Dodavatelé navyšují ceny každých několik měsíců a v ročních vyúčtováních se objevují vysoké nedoplatky. Mluví se o pomoci, zastropování cen a státní pomoci, ale situace je dost nepřehledná. Doufáme, že informace na těchto stránkách Vám pomohou odpovědět na nejpalčivější otázky.
Přišlo mi vyúčtování a nezvládnu zaplatit nedoplatek
- Zachovejte chladnou hlavu. Dodavatelé energií vědí, že pro lidi je teď složité nedoplatky uhradit a budou se chovat vstřícně, už ve vlastním zájmu. Důležité je „nestrkat hlavu do písku“ a komunikovat.
- Zavolejte na informační linku svého dodavatele (telefonní číslo bude na vyúčtování nebo na webu) a vysvětlete jim svou situaci. Navrhněte, že nedoplatek uhradíte postupně, v měsíčních splátkách. Pokud s Vámi dodavatel jednat odmítne, zavolejte na naší help linku 770 600 800, pokusíme se Vám pomoci.
- S úhradou nedoplatku může za určitých okolností pomoci stát, a to poskytnutím tzv. mimořádné okamžité pomoci. Jedná se o nenárokovou dávku pomoci v hmotné nouzi, při níž jsou prověřeny příjmové, sociální a majetkové poměry žadatele. Více informací vám poskytne nejbližší pracoviště Úřadu práce.
- Určitě si na zaplacení nedoplatku neberte drahé půjčky, Vaši situaci by to jen zhoršilo.
Co dělat, když nedokážu platit nové zálohy?
- Dodavatelé energií v těchto týdnech výrazně navyšují měsíční zálohy. Přestože od ledna 2023 budou ceny energií zastropovány, pro řadu lidí je cenový skok i tak neúnosný.
- Složitou situaci však lze v řadě případů vyřešit nebo alespoň zmírnit pomocí příspěvku na bydlení. Má na něj nárok každá domácnost, která splní současně tyto dvě podmínky:
- Náklady na bydlení, tj. nájemné, platby za energie, vodu, odpad aj. jsou vyšší než 30 % příjmu domácnosti.
- Náklady na bydlení nejsou vyšší než tzv. normativ. Ten závisí na na místě bydliště a počtu členů domácnosti.
- Jsou-li obě podmínky splněny, vzniká domácnosti nárok na příspěvek, který je roven rozdílu mezi 30 % příjmu a náklady na bydlení nebo normativem, podle toho, co je nižší - viz příklad v grafu.
- Nárok na příspěvek na bydlení lze snadno ověřit na kalkulačce Ministerstva práce a sociálních věcí:
Kde mohu o příspěvek na bydlení požádat?
- Žádost o vyplacení příspěvku lze podat buď na pobočce Úřadu práce nebo elektronicky. Podrobnější informace zjistíte na webu webu MPSV.
- Žádost bude třeba doložit řadou dokladů, které si připravte předem. Jde zejména o doložení výše příjmu, případně studia u všech členů domácnosti, nájemní smlouvu, vyúčtování energií a služeb.
Pokud nevíte, jak o příspěvek zažádat, zavolejte na linku 770 600 800, naši poradci Vám rádi pomohou. Můžete si také sjednat videokonzultaci, stačí si vybrat jeden z volných termínů .
Jak si mám nastavit zálohy?
Elektřina
- Od ledna 2023 nesmí dodavatel elektřiny účtovat více než 6 Kč za kWh. Protože se ale cena elektřiny skládá z více položek, vychází jedna kWh na 8-9 Kč. K této částce je ještě třeba přidat stálé měsíční poplatky, obvykle kolem 300 Kč.
- Domácnost, která elektřinou netopí, bude mít roční spotřebu kolem 2 000 kWh. V takovém případě by měla za elektřinu zaplatit necelých 20 tisíc korun ročně (2 000 x 8 Kč + 12 x 300 Kč). Měsíční záloha by tak měla být nastavena alespoň na 1 600 Kč (20 000 Kč/ 12).
Plyn
- Za plyn nesmí od ledna 2023 dodavatel účtovat více než 3 Kč za kWh. Spolu s dalšími položkami vychází celková cena plynu asi na 3,50 Kč za kWh. Stálé měsíční poplatky za plyn se pohybují kolem 300 Kč.
- Domácnost, která využívá plyn na vaření, ohřev teplé vody a vytápění a má roční spotřebu kolem 15 000 kWh, zaplatí za plyn něco přes 55 tisíc korun ročně (15 000 x 3,50 Kč + 12 x 300 Kč). Měsíční záloha by tak měla být nastavena alespoň na 4 500 Kč (55 000 Kč / 12).
Má smysl změnit dodavatele?
- Doporučujeme v současnosti dodavatele neměnit. Ceny energií jsou totiž vyšší než státem stanovený strop, takže všem novým klientům budou dodavatelé nejspíše účtovat stejné ceny. Něco lze ušetřit na měsíčních poplatcích, které se u jednotlivých dodavatelů liší, obvykle jde však o rozdíly v řádu desítek korun.
- Pokud si přesto chcete nabídky porovnat, doporučujeme využít kalkulátor tzb-info. Obsahuje velké množství nabídek a nepožaduje po Vás zadávání osobních údajů, takže Vás nebudou obtěžovat nevyžádané telefonické hovory.
Mám uzavřít smlouvu se zafixovanou cenou?
- Fixace ceny na delší dobu v současnosti již velký smysl nedává. Před dalším zdražením Vás totiž chrání vládou zavedený cenový strop, zatímco při poklesu ceny Vám může dodavatel o něco zlevnit. Výhodnější je proto mít smlouvy bez závazku nebo fixaci nejvýše na jeden rok.
Téma energií v rozhovoru České televize s Danielem Hůle, vedoucím dluhového poradenství organizace Člověk v tísni, o.p.s.
Příspěvek na bydlení. Daniel Hůle odpovídá v pořadu České televize "Drahé Česko" na dotazy diváků.
Kde hledat pomoc? Čemu se vyhnout? Na otázky diváků pořadu České televize odpovídal expert Člověka v tísni.